7 rzeczy, o których może mówić ci ból zęba

Udostępnij:

 

Nie ma to jak ból zęba, który całkowicie psuje Ci dzień. Kiedy już się pojawi, możesz myśleć tylko o tym: w czym tkwi problem, ile mnie to będzie kosztować, co mam robić? Istnieje kilka różnych rodzajów bólu o bardzo różnych możliwych przyczynach, dlatego pomocne może być lepsze zrozumienie objawów, aby określić środki, które będziesz musiał podjąć.

Ból zęba

Ból zęba jest standardowym głębokim bólem, który pochodzi z głębi korzenia zęba (lub zębów). Jest on często odczuwany jako pulsujący ból, ale może być mniej lub bardziej dotkliwy. Często ból zęba może być wynikiem nocnego zgrzytania zębami. Jeśli ból trwa dłużej niż kilka tygodni, ważne jest, abyś skonsultował się ze swoim dentystą w celu ustalenia innych możliwych przyczyn.

Stały, ostry ból

Jeśli odczuwasz ostry ból podczas gryzienia pokarmu, zwróć uwagę na ten obszar. Jeśli ból jest skoncentrowany w jednym miejscu i utrzymuje się przy naciskaniu na ząb przez ponad tydzień, najprawdopodobniej tworzy się w nim ubytek i konieczne będzie jego szybkie wypełnienie.

Sporadyczny ostry ból

Od czasu do czasu możesz odczuwać ten sam ostry ból podczas gryzienia, ale nie zauważasz żadnego szczególnego wzorca. Jeśli zdarza się to rzadko i w różnych miejscach, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jeśli nadal Ci to przeszkadza, staraj się powstrzymać od zbyt intensywnego żucia.

Spuchnięte dziąsła

Opuchnięte i wrażliwe na dotyk dziąsła mogą być skutkiem czynników pozastomatologicznych, takich jak ciąża. Najczęściej jednak jest to oznaka zbliżającej się choroby dziąseł lub przyzębia. Staraj się nitkować zęby częściej niż zwykle, ale jeśli nie zauważysz żadnej poprawy, będziesz musiał udać się do dentysty w celu postawienia oficjalnej diagnozy i podjęcia leczenia.

Ból na powierzchni zęba

Powierzchnia zęba odnosi się do przedniej, tylnej i bocznych części zęba. Jeśli zauważysz, że poszczególne miejsca na powierzchni zęba stają się coraz bardziej wrażliwe na ciepło, zimno lub cukier, może to oznaczać, że tworzy się ubytek. Tego typu ubytki będą wymagały droższego białego wypełnienia, aby wyglądały bardziej estetycznie, więc pamiętaj, aby dobrze wyszczotkować te miejsca, aby uniknąć problemu. Zwróć uwagę na ból lub wrażliwość, które pojawiają się w wyniku wdmuchiwania powietrza między zęby, ponieważ może to oznaczać tworzenie się ubytku po wąskich stronach.

Ból w górnych zębach

Jeśli odczuwasz pulsujący ból w kilku górnych zębach, ale w żadnym innym, może to nie być problem stomatologiczny. Często osoby, które cierpią z powodu tymczasowej infekcji zatok, odczuwają ucisk w całej okolicy, w tym przy korzeniach przednich zębów. Jeśli to wydaje się być problemem, Twój dentysta może zalecić Ci leki udrożniające.

Ból szczęki

Ogólny ból szczęki najczęściej wskazuje na tendencję do zaciskania lub zgrzytania zębami, co może wymagać zastosowania ochraniacza na zęby w celu ich ochrony. Jednak w niektórych przypadkach ból szczęki może faktycznie wskazywać na zwiększone ryzyko nadchodzącego zawału serca. Jeśli ból narasta stopniowo, a Ty masz jakiekolwiek podejrzenia, że tak właśnie może być, natychmiast zgłoś się do lekarza.

 

Niniejszy przewodnik pomoże Ci sprecyzować wszelkie wstępne pytania i wątpliwości, jakie możesz mieć w związku z objawami, ale w żadnym wypadku nie ma służyć jako samodzielne źródło informacji. Porada i leczenie u dentysty to jedyny niezawodny sposób na pozbycie się dyskomfortu związanego z zębami, więc nie bój się umówić na wizytę.