ABC wizyt adaptacyjnych: Co musisz wiedzieć o chodzeniu z dzieckiem na wizyty do dentysty.

Zdrowie jest dla rodziców najważniejsze.

Wiemy o tym, bo nasi lekarze to rodzice, którzy widzieli to na co dzień. Te mleczne zdobią uśmiechy najmłodszych. Jak dbać i utrzymywać higienę jamy ustnej u dziecka już od pierwszego roku życia, jak często odwiedzać z nim dentystę i jak przygotować się do pierwszej wizyty u stomatologa. Polecamy! Kiedy najlepiej zabrać dziecko do dentysty? Nawet jeśli dziecko rodzi się bez zębów, należy o nie zadbać jak najszybciej. Wystarczy oczyścić dziąsła gazikiem zamoczonym w letniej, przegotowanej wodzie. O zabiegu stomatologicznym należy pomyśleć, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się objawy ząbkowania. Eksperci zalecają, aby pierwsza wizyta dziecka u stomatologa odbyła się między 6. a 12. miesiącem życia, kiedy pojawiają się pierwsze zęby. Stomatolog obejrzy jamę ustną i nauczy rodziców jak dbać o zęby dziecka. Jest to również czas na zadawanie pytań, które mogą nurtować opiekunów. Warto pamiętać, że dzieci, które w młodym wieku regularnie odwiedzają stomatologa, później chętniej do niego wracają. Ma to istotne znaczenie w profilaktyce próchnicy. Przebieg wizyty adaptacyjnej. Podczas pierwszej wizyty (tzw. adaptacyjnej) stomatolog obejrzy jamę ustną niemowlęcia i określi rodzaj uzębienia. Udzieli również rodzicom wskazówek, jak dbać o "białe perełki" dziecka w domu, co robić, a czego unikać i jak reagować w trudnych sytuacjach. W razie potrzeby stomatolog przedstawi również możliwy plan leczenia i poinformuje o wizytach kontrolnych. Jest to pierwszy krok w nawiązaniu relacji stomatolog-rodzic. Jest to również najważniejszy krok w zapobieganiu próchnicy w przyszłości.

Jak przygotować się do wizyty adaptacyjnej

Poszukaj stomatologa dziecięcego, który praktykuje w Twojej okolicy. Taki dentysta zna się na dzieciach i może sprawić, że wizyta w jego gabinecie będzie dla nich przyjemna. Przed umówieniem się na wizytę poinformuj dentystę, czy Twoje dziecko ma jakieś schorzenia, które mogą utrudniać kontakt z lekarzem. Pomoże to zaplanować czas i przebieg wizyty. Najlepiej umówić się na wizytę rano, kiedy dziecko jest wypoczęte i głodne. Aby w spokoju wypełnić wszystkie formalności, przyjdź do przychodni 15 minut przed umówioną wizytą. W drodze do kliniki bądź pozytywnie nastawiony. Małe dziecko, mimo że nie potrafi jeszcze mówić, wyczuwa emocje swoich rodziców i często je odbiera. "Wizyta adaptacyjna, choć jest najważniejsza, nie jest konieczna do wykonania konkretnego zabiegu. Dziecko podczas wizyty musi oswoić się z gabinetem stomatologicznym i czynnościami lekarza (zaglądanie do jamy ustnej, sprawdzanie czy nie ma próchnicy itp. Jest to bardzo ważny pierwszy krok. Jest to pierwszy, ale najważniejszy krok w kierunku zapobiegania próchnicy i kształtowania dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. Jest jeszcze czas na leczenie. Jest to o tyle ważne, że jeśli rodzice nie przyprowadzą dziecka do dentysty, dopóki nie będzie konieczne leczenie, dziecko może obawiać się dentysty do końca życia. Dentofobia to strach przed dentystą. Dr Michał Kaczmarek jest specjalistą stomatologii dziecięcej.