Jak wybrać szczoteczkę do zębów

Zaktualizowano: 2/6/2020

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przejść alejką z artykułami do higieny jamy ustnej w sklepie spożywczym, to wiesz, że dostępnych jest wiele różnych opcji szczoteczek do zębów. Takie opcje jak elektryczna, manualna, z elastyczną rączką, z wąską główką i wiele innych sprawiają, że podjęcie trudnej decyzji w procesie zakupu szczoteczki do zębów staje się trudne, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czego szukasz. Skąd możesz wiedzieć, jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów dla Ciebie? Czy niektóre szczoteczki do zębów są lepsze od innych? Jeśli szukasz nowej szczoteczki do zębów, czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek, jak podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Wybór szczoteczki do zębów

Szukając szczoteczki do zębów, należy wziąć pod uwagę dwie główne rzeczy: rozmiar główki i twardość włosia. Jeśli chodzi o rozmiar, ważne jest, aby szczoteczka mogła łatwo dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów. Większość dorosłych używa główki o szerokości pół cala i wysokości 1 cala. Większe szczoteczki są dostępne, ale mogą być trudniejsze w użyciu i uniemożliwiać skuteczne dotarcie do wszystkich zębów. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar szczoteczki kupić, poszukaj na opakowaniu informacji o zalecanym wieku. Kupienie szczoteczki do zębów dostosowanej do wieku pomoże upewnić się, że jest ona dla Ciebie odpowiednia.

Szczoteczki do zębów są również dostępne z różnymi rodzajami włosia: twardym, średnim i miękkim. Większość ludzi uważa, że miękkie włosie jest najwygodniejsze. Miękkie włosie jest również zalecane przez dentystów, ponieważ średnie i twarde włosie może uszkodzić dziąsła i szkliwo. Oprócz używania szczoteczki z miękkim włosiem, postaraj się znaleźć taką, która ma zaokrąglone końcówki. Będzie to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja.

Elektryczna a manualna

Częstym pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób przy zakupie nowej szczoteczki do zębów, jest to, czy szczoteczka elektryczna jest skuteczniejsza od manualnej. Prawda jest taka, że zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne są równie skuteczne w czyszczeniu zębów. Prawdziwa różnica polega na łatwości użycia - szczoteczki elektryczne są nieco łatwiejsze w użyciu. Szczoteczki elektryczne są również często preferowane przez dzieci, ponieważ ich używanie sprawia im więcej radości, więc możesz rozważyć wybranie szczoteczki elektrycznej, jeśli Twoje dziecko potrzebuje zachęty do szczotkowania zębów.

Inne kwestie do rozważenia

Kupując szczoteczkę do zębów, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki.

Rączki

Prosta: szczoteczki do zębów z prostymi rączkami są łatwe do kontrolowania. Ukośne: ukośne rączki pomagają dotrzeć do miejsc trudnych do wyczyszczenia Antypoślizgowy uchwyt: zapobiega ślizganiu się szczoteczki podczas szczotkowania zębów Elastyczne: elastyczne rączki pomagają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia dziąseł w wyniku nadmiernego szczotkowania

Kształt główki

Konwencjonalna/prostokątna: skutecznie dociera do każdego zęba Stożkowa/diamentowa: węższa i łatwiejsza do dotarcia do zębów bocznych

Rodzaj włosia

Płaskie: wszystkie włókna są tej samej długości Faliste/krzywe/kształtne: lepszy kontakt z obszarami wokół zęba Wielopoziomowe przycinanie: dociera do miejsc trudnych do wyczyszczenia "Polerowanie: pomocne w usuwaniu powierzchniowych przebarwień

Uchwyty szczoteczek do zębów, kształty główek i rodzaje włosia służą różnym celom, dlatego żaden z nich nie jest lepszy od innego. Te wybory powinny być oparte na osobistych preferencjach.

Najlepsze elektryczne szczoteczki do zębów

Jeśli zdecydujesz się na elektryczną szczoteczkę do zębów, sprawdź jedną z tej listy najlepszych elektrycznych szczoteczek do zębów na About.com.

Phillips Sonicare Elite Elektroniczny system szczoteczki do zębów: Dzięki dwóm różnym prędkościom, dwóm rodzajom główek i wbudowanemu timerowi, wiele źródeł zgadza się, że jest to najlepsza szczoteczka do zębów, jaką możesz dostać ze względu na łatwość użycia. Oral-B 4000 ProfessionalCare SmartSeries Elektryczna Szczoteczka do zębów: Ta szczoteczka również posiada wbudowany timer i ma cztery różne tryby z pulsacją i oscylacją. Można ją również ładować, więc nie musisz martwić się o baterie. Szczoteczka elektryczna Cybersonic 3: Ta szczoteczka to jedyne narzędzie dentystyczne, którego potrzebujesz! Obejmuje ona dwa rodzaje szczotek, czyszczenie języka, nici sonicznych, odświeżacz oddechu, a nawet wybielanie zębów. Jest ona również znana jako najszybsza elektryczna szczoteczka do zębów na świecie. Waterpik Sensonic Professional Toothbrush SR - 1000: Specjalnie zaprojektowana, aby być delikatną, a jednocześnie mocną, ta szczoteczka usuwa płytkę nazębną w sposób, który zwiększa efektywność i zmniejsza niedogodności. Oral-B CrossAction Power Elektryczna Szczoteczka Do Zębów: Bardzo skuteczna w usuwaniu przebarwień oraz płytki nazębnej, ta szczoteczka posiada również specjalnie zaprojektowaną główkę, która pomaga utrzymać pastę do zębów na szczoteczce.

Warto również poszukać szczoteczki z pieczęcią ADA Seal of Approval, aby mieć pewność, że jest to szczoteczka skuteczna. Szczoteczki do zębów należy wymieniać co trzy miesiące lub po ich zużyciu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rodzaju szczoteczki do zębów, porozmawiaj ze swoim dentystą. Będzie on w stanie najlepiej określić, jaki rodzaj szczoteczki najlepiej odpowiada Twoim potrzebom stomatologicznym.