Pytania, które należy zadać dentyście

Udostępnij:

Zaktualizowano: 2/7/2020

Poszukiwanie dentysty może być trudnym i stresującym procesem. Trudno jest określić, którzy dentyści spełnią Twoje oczekiwania i odfiltrować tych, którzy tego nie zrobią. Nawet jeśli znalazłeś dentystę, do którego chcesz się udać, nadal możesz mieć wątpliwości, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.

Znajdując nowego dentystę, ważne jest, aby zrozumieć, jak prowadzona jest praktyka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zadać potencjalnym dentystom kilka pytań. Jednak wiele osób nie zna właściwych pytań, które należy zadać. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, zapoznaj się z naszą listą pytań, aby poznać kilka pomysłów.

Pytania, które należy zadać dentyście

    Jak długo dentysta prowadzi praktykę? Niektórzy ludzie wolą chodzić do doświadczonych dentystów niż do tych, którzy dopiero co ukończyli szkołę dentystyczną. Wiedza o tym, jak długo dentysta prowadzi praktykę, może pomóc Ci w podjęciu decyzji, jeśli szukasz kogoś z większym doświadczeniem w pracy. Czy dentysta przyjmuje nowych pacjentów? Jeśli dentysta nie przyjmuje obecnie nowych pacjentów, prawdopodobnie będziesz musiał kontynuować poszukiwania. Nie ma żadnych gwarancji, że dentysta będzie przyjmował pacjentów do czasu, gdy będziesz musiał udać się na wizytę. Jakie są godziny pracy gabinetu? Jeśli masz elastyczny harmonogram, może to nie być problemem. Jednak jeśli jesteś na ścisłym harmonogramie szkoły lub pracy, możesz chcieć znaleźć praktykę, która jest otwarta w czasie, który jest dla Ciebie wygodny. Ile kosztują usługi? Jeśli nie masz ubezpieczenia lub planu dentystycznego, na pewno będziesz chciał sprawdzić ceny najczęstszych zabiegów. Gabinety dentystyczne różnią się cenami, więc jeśli Twoim celem jest znalezienie najtańszego dentysty, jest to kluczowe pytanie, które należy zadać. Nawet jeśli pieniądze nie są dla Ciebie problemem i bardziej interesuje Cię osobista relacja z dentystą, to i tak pomocne może okazać się posiadanie cen z tyłu głowy. Czy dany dentysta przyjmuje dzieci? Jeśli szukasz dentysty dla całej swojej rodziny, warto znaleźć takiego, który obsługuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. W ten sposób nie będziesz musiał chodzić do dwóch lub trzech różnych dentystów. Czy dentysta odsyła do innych gabinetów? Warto również dowiedzieć się, czy dentysta często odwołuje się do specjalistów, czy też sam wykonuje większość zabiegów. Jeśli dentysta odsyła do specjalistów, przed podjęciem decyzji o wyborze dentysty warto porozmawiać z tym specjalistą (specjalistami). Jak postępuje się w nagłych przypadkach stomatologicznych? Jeśli zdarzy się nagły wypadek i będziesz potrzebował natychmiastowej pomocy dentystycznej, czy dentysta będzie w stanie Cię przyjąć? Czy też będziesz zmuszony czekać w bólu na wolny termin? Nagłe wypadki się zdarzają i warto wiedzieć, jak dentysta sobie z nimi radzi. Czy dentysta akceptuje Twoje ubezpieczenie lub plan rabatowy? Jeśli masz ubezpieczenie lub zniżkę na plan dentystyczny, będziesz chciał znaleźć dentystę, który jest dostawcą tego ubezpieczenia lub planu. W przeciwnym razie nie będziesz mógł skorzystać z jego usług i w końcu zapłacisz znacznie więcej.

Pytania, które należy zadać sobie samemu

Oprócz tych ośmiu pytań, które należy zadać dentyście, możesz również zadać sobie kilka pytań oceniających jakość praktyki.

    Czy gabinet wygląda schludnie i higienicznie? Jeśli wchodzisz do gabinetu i pierwszą rzeczą, którą widzisz są popękane ściany, poplamiony sufit i migocząca żarówka, to prawdopodobnie znak, że budynek nie jest zadbany. Jeśli nie czułbyś się komfortowo mając zęby czyszczone w nim, to powinieneś szukać dalej. Czy personel wydaje się pomocny i przyjazny? Prawdopodobnie nie chcesz nieuprzejmego dentysty, a nawet miłego dentysty z nieuprzejmym personelem. Jeśli masz dzieci, oceń, jak dobrze personel odnosi się do dzieci. Ważne jest, abyś Ty i wszyscy inni, którzy będą chodzić do tego dentysty, lubili i ufali personelowi. Czy gabinet znajduje się w dogodnym miejscu, do którego możesz dojechać? Niezależnie od tego, skąd będziesz pochodzić - z pracy, domu lub szkoły - będziesz chciał się upewnić, że gabinet znajduje się w dogodnej lokalizacji dla środka transportu, którego będziesz używać.

Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, czego można się spodziewać u dentysty. Choć znalezienie dentysty może być trudnym procesem, zadawanie właściwych pytań może pomóc Ci zbliżyć się o krok do podjęcia ostatecznej decyzji. Ostatecznie najważniejsze jest znalezienie stomatologa, któremu się ufa.

Warte uwagi

Stomatologia na przestrzeni wieków - jak...

Wcześni ludzie używali kamiennych narzędzi i ziół do leczenia próchnicy i bólu zębów. Leonardo da Vinci, 16-letni włoski dentysta, opisał anatomię i funkcje jamy ustnej. Był to...

Sekcje portalu