Rozwiązywanie rodzinnych mitów dentystycznych - dyskontowy plan dentystyczny może pomóc

Zaktualizowano: 2/25/2020

Dla większości rodzin, utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej jest niemal automatyczną częścią codziennego życia. Jednak, jak wynika z ostatniego artykułu Medical News Today, możesz nieświadomie wierzyć w wiele błędnych przekonań na temat stomatologii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i dowiedzieć się, jak może pomóc dentystyczny plan oszczędnościowy.

Mit 1: Próchnica jest konsekwencją złego stanu zdrowia jamy ustnej

To, co jesz i jak dbasz o zęby, może mieć wpływ na wiele aspektów Twojego życia, a w niektórych przypadkach także na życie innych osób. Nie jest tajemnicą, że niewłaściwe odżywianie, a zwłaszcza spożywanie lepkich i przesłodzonych pokarmów, prowadzi do próchnicy zębów. Ale czy wiesz, że jeśli jesteś przyszłą matką, Twoje złe nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej mogą mieć wpływ na Twoje dziecko?

Jeśli nie odżywiasz się prawidłowo w czasie ciąży, Twoje dziecko może być bardziej podatne na próchnicę. Dlatego tak ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń, witaminę D, witaminę A, białko i pożywne kalorie, zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. U dzieci próchnica zębów jest coraz częstszym problemem, występuje u pięciokrotnie większej liczby dzieci niż astma. Przedszkolakowi, którego boli ząb, trudno będzie skoncentrować się w szkole. Ponadto, będzie bardziej skłonny do sięgania po bardziej miękkie, łatwiejsze do zjedzenia produkty, takie jak skrobia i słodkie ciastka, zamiast pożywnych, chrupiących owoców i warzyw. W końcu, w tragicznej spirali w dół, te wybory doprowadzą do większej próchnicy zębów.

Mit 2: Więcej cukru zawsze oznacza więcej ubytków

Nasze matki zawsze ostrzegały nas, że słodkie przekąski, takie jak słodycze, mogą prowadzić do próchnicy zębów. Chociaż miały rację, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Próchnica pojawia się nie tylko dlatego, że zjadłeś tabliczkę czekolady; dzieje się tak, gdy cukry pozostają w kontakcie z zębami przez dłuższy czas. Dlatego twarde cukierki i napoje gazowane popijane przez cały dzień są w rzeczywistości bardziej szkodliwe niż ten batonik, który szybko się rozpuszcza, zwłaszcza jeśli wypłuczesz usta natychmiast po zjedzeniu czekolady.

Mit 3: Próchnica w zębach dziecka nie jest problemem

Wielu rodziców mylnie uważa, że prawdziwa dziecięca opieka stomatologiczna zaczyna się dopiero po pojawieniu się stałych zębów. Uważają, że próchnica nie spowoduje trwałych szkód, ponieważ ząb u dziecka wkrótce wypadnie. W rzeczywistości próchnica w zębach pierwotnych może prowadzić do uszkodzenia zębów stałych, które rozwijają się pod nimi. Jeśli ząb mleczny zostanie utracony przedwcześnie, pojawiający się ząb stały może nie być prawidłowo ustawiony, co wymaga późniejszych wizyt u ortodonty.

Mit 4: Osteoporoza nie ma nic wspólnego ze zdrowiem jamy ustnej

Z wiekiem nasze kości często nie są już tak mocne jak kiedyś. W poważnym schorzeniu zwanym osteoporozą, kości w całym ciele stają się osłabione, bardziej porowate i mniej gęste. Chociaż większość ludzi kojarzy osteoporozę z kręgosłupem i biodrami, może ona również wpływać na kości twarzy, które utrzymują zęby na swoim miejscu. Uważa się, że utrzymywanie diety bogatej w wapń jest pomocne w zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia i nasilenia osteoporozy. Jeśli będziesz się dobrze odżywiać, cały Twój organizm będzie pełen energii.

Mit 5: Protezy zębowe prowadzą do lepszej diety

W rzeczywistości często jest dokładnie odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że wiele protez nie jest prawidłowo dopasowanych. W rezultacie pacjenci odczuwają dyskomfort, a jedzenie staje się uciążliwe, szczególnie jeśli chodzi o spożywanie twardych i chrupiących pokarmów, takich jak owoce i warzywa. Jeśli protezy bolą, zapytaj swojego dentystę o możliwość ich ponownego dopasowania do jamy ustnej. W międzyczasie możesz nadal utrzymywać zdrową dietę, nie będąc w stanie agonii. Jedz świeże, gotowane warzywa, mielone mięso i smoothies z owoców i warzyw, aby zapewnić sobie odpowiednie odżywianie.

Mit 6: Tylko młodzi ludzie muszą się martwić o próchnicę zębów

Z wiekiem nasze dziąsła mają tendencję do cofania się. Niestety, może to prowadzić do próchnicy u korzeni zębów. Leki, którym często poddają się osoby starsze - w tym leki uspokajające, antydepresyjne, przeciwhistaminowe i moczopędne - mogą prowadzić do suchości w jamie ustnej i zmniejszenia zdolności jamy ustnej do samooczyszczania się. Częste picie wody może w znacznym stopniu przyczynić się do powstrzymania tego typu próchnicy. Ponieważ niekontrolowana cukrzyca może również prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy zębów, utrzymywanie poziomu cukru we krwi na normalnym i stabilnym poziomie może zminimalizować próchnicę zębów u osób starszych.

Mit 7: Ochrona stomatologiczna nie jest przystępna cenowo

Niestety, wiele osób unika wizyt u dentysty, ponieważ ich finanse są napięte i nie wierzą, że stać ich na pokrycie kosztów. W rezultacie, nie korzystają z wizyt kontrolnych dwa razy w roku, których potrzebują, aby zoptymalizować stan zdrowia jamy ustnej. W rzeczywistości, pokrycie nie musi być zaporowo drogie. Dyskontowe plany stomatologiczne, takie jak plan Careington 500 Series, działają, ponieważ duże grupy dentystów łączą się, aby zapewnić wysokiej jakości opiekę stomatologiczną po przystępnych kosztach. Przystępne cenowo pokrycie nie jest przeznaczone tylko dla osób zamożnych lub szczęśliwych. Dzięki dyskontowemu planowi stomatologicznemu możesz mieć kontrolę nad stanem jamy ustnej swojej i swojej rodziny.