Unikanie kryzysu stomatologicznego w czasie wakacji

Udostępnij:

 

Jednym z najgorszych momentów w roku, aby poradzić sobie z bólem zęba, ubytkiem lub innym problemem stomatologicznym jest czas, kiedy masz zamiar cieszyć się całym tym pysznym świątecznym jedzeniem zastawionym na stole, czyż nie? Może to również stać się dość skomplikowane, gdy dzieje się to w czasie, gdy jesteś poza miastem na wakacjach, bez możliwości powrotu do dentysty, aby poradzić sobie z problemem. Niektórzy dentyści nawet zamknąć na wakacje, więc jeśli to się stanie, a nie jesteś z miasta, nadal może nie być w stanie uzyskać pomoc, której potrzebujesz.

Po pierwsze, ustalmy dlaczego zdarzają się ubytki i inne problemy stomatologiczne i dlaczego tak często zdarzają się one w czasie świąt.

Dlaczego ubytki zdarzają się w czasie wakacji?

1. Stres

Stres jest jednym z głównych czynników powodujących problemy stomatologiczne. Kiedy jesteś zestresowany, wpływa to na Twój nastrój i jest bardziej prawdopodobne, że zapomnisz o szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Inni z nas mają tendencję do jedzenia większej ilości słodyczy i węglowodanów, gdy są zestresowani, co również może przyczynić się do zwiększenia ilości bakterii w naszych ustach. Innym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania bakterii jest zgrzytanie i zaciskanie zębów. Wielu z nas robi to w odpowiedzi na stres. Jeśli jednak zgrzytasz zębami i zaciskasz je, może to prowadzić do złamania zęba lub erozji szkliwa.

2. Przegapione wizyty

Pod koniec roku całkiem możliwe, że wykorzystałeś już swoje świadczenia stomatologiczne lub wygasły one, ponieważ jeszcze z nich nie skorzystałeś. Jeśli nie chodzisz regularnie do dentysty, gromadzi się płytka nazębna i jesteś bardziej podatny na ubytki i próchnicę. Więcej informacji na temat znaczenia regularnych przeglądów stomatologicznych znajdziesz w części Zapobieganie chorobom dzięki regularnym przeglądom stomatologicznym.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby przygotować zęby do sezonu wakacyjnego, zaczynając już teraz.

Jak możesz zapobiec kryzysowi stomatologicznemu w czasie wakacji?

  • Jedz słodkie pokarmy podczas posiłków, a nie jako przekąski Unikaj żucia pokarmów lub podejmij środki ostrożności Płucz jamę ustną po jedzeniu Neutralizuj kwasy w jamie ustnej Miej zawsze przy sobie szczoteczkę do zębów Przed wyjazdem na wakacje udaj się do dentysty

Jedz słodkie pokarmy podczas posiłków

Choć jedzenie pokarmów bogatych w cukier i węglowodany jest ogólnie szkodliwe dla zębów, lepiej spożywać je jako część zbilansowanego posiłku. Jeśli więc zamierzasz zjeść te przesłodzone świąteczne ciasteczka i ciasto w te święta, upewnij się, że jesz je z posiłkiem. Kiedy trawisz większe posiłki, Twój organizm produkuje więcej śliny, która wypłukuje jedzenie i neutralizuje szkodliwe kwasy, aby nie mogły one zaatakować Twoich zębów.

Unikaj żucia pokarmów lub podejmij środki ostrożności

Pokarmy, których przeżuwanie trwa dłużej, są bardziej narażone na uszkodzenie zębów. Pokarmy te są zazwyczaj lepkie i przez dłuższy czas utrzymują kwas na zębach. Dotyczy to nawet pożywnych pokarmów, takich jak rodzynki, daktyle i suszone owoce.

Płucz usta po jedzeniu

Po spożyciu pokarmów takich jak te wymienione powyżej oraz innych pokarmów o wysokiej kwasowości, wypłucz usta wodą przed umyciem zębów, aby zapobiec erozji zębów.

Neutralizuj kwasy w jamie ustnej

Jeśli nie jesteś w miejscu, w którym możesz umyć zęby po jedzeniu, spróbuj przynajmniej wypłukać usta wodą lub żuć gumę bez cukru, aby pomóc w wypłukaniu cząstek jedzenia, wytworzyć więcej śliny i w ten sposób zneutralizować kwasy w jamie ustnej.

Miej szczoteczkę do zębów zawsze przy sobie

Miej pod ręką (w kieszeni, torebce lub w samochodzie) szczoteczkę do zębów i pastę w rozmiarze podróżnym, aby móc umyć zęby zaraz po jedzeniu. Inną korzyścią płynącą z mycia zębów zaraz po jedzeniu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz potem jeść więcej.

Wizyta u dentysty przed wyjazdem lub po powrocie

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu ubytków i innych problemów stomatologicznych w sezonie wakacyjnym jest wcześniejsze umówienie się na wizytę u dentysty, aby upewnić się, że nie ma żadnych istniejących wcześniej problemów. Idąc z wyprzedzeniem, możesz naprawić swoje zęby przed rozpoczęciem wakacyjnych uroczystości lub przynajmniej wyczyścić je, aby uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej, która może pojawić się w wyniku braku regularnych przeglądów stomatologicznych. A jeśli nie możesz dostać się do dentysty przed wyjazdem na wakacje, umów się na wizytę po powrocie, aby dentysta mógł pomóc Ci usunąć płytkę nazębną, która nagromadziła się w czasie wakacji.

 

W związku z tym, jeśli jesteś w sytuacji, w której skończyły Ci się świadczenia stomatologiczne na ten rok lub jesteś całkowicie bez pokrycia stomatologicznego, rozważ rabatowy plan stomatologiczny z 1dental.com. Są one przystępne i zapewni Ci niskie koszty, których potrzebujesz, aby uzyskać te kontrole zaplanowane i zadbane.

Warte uwagi

Przełamywanie złych nawyków związanych ze...

Napięty harmonogram. Szybko zbliżający się termin. Poważna zmiana w życiu. Wszystkie te czynniki mogą powodować, że człowiek czuje się zestresowany. Stres jest normalną częścią...

Sekcje portalu