Ząbkowanie u niemowląt

Wiemy, że objawów jest wiele. W tym artykule opiszemy ten proces z perspektywy stomatologa i zweryfikujemy niektóre z porad dla rodziców zamieszczonych na forach parentingowych. Autorem tego wpisu jest @tatastomatolog. Michał Kaczmarek pisze zarówno z perspektywy dentysty, jak i rodzica. Należy zwracać uwagę na terminy wyrzynania się zębów, ich kolejność i położenie oraz ogólny stan zdrowia dziecka podczas ząbkowania. Siekacz przyśrodkowy dolny jest pierwszym zębem. Dzięki temu możemy wyróżnić następujące grupy ząbkowania: wcześniaki: noworodki/zęby mleczne wczesne: 2-4 miesiące w terminie; 5-8 miesięcy opóźnione: 9-11 miesięcy późne: w wieku 12-18 miesięcy. Późne ząbkowanie występuje, gdy pierwszy ząb stały wyrzyna się w wieku 8 lat.

Zęby mleczne

Jakie są objawy wyrzynania się zębów?

• Zaczerwienienie błony śluzowej wokół wyrzynającego się zęba
  • Żucie twardych przedmiotów
  • Obrzęk
  • Wzrost temperatury w okolicy wyrzynającego się zęba
  • Zapalenie dziąsła brzeżnego

- Dzieje się to na kilka dni przed wyrzynaniem się zęba. Dzieci mogą być nadpobudliwe, nadmiernie się ślinić, wkładać do ust twarde przedmioty. Może dojść do uszkodzenia delikatnej błony śluzowej. Plamy rumieniowe lub zasinienie błony śluzowej wokół wyrzynających się zębów. Większość przypadków ustępuje po wyrznięciu się zęba. Zawsze jednak należy poddać się badaniu lekarskiemu, aby wykluczyć torbiel zawiązkową, która może uniemożliwić wyrzynanie się zęba. Objawy ogólne, najczęstsze objawy ząbkowania: niepokój, nerwowość bezsenność, zaburzenia snu brak apetytu biegunka/zaparcia, okres pierwszego ząbkowania przypada na rozszerzenie diety dziecka - dlatego zaburzenia układu pokarmowego są uzasadnione i niekoniecznie należy je wiązać z ząbkowaniem. Nadmierne ślinienie się wokół ust. Podwyższona temperatura ciała (poniżej 38,5 st. C). Istnieją dwa możliwe wytłumaczenia wysokiej temperatury podczas ząbkowania:

• 1) Podwyższona temperatura ciała spowodowana innymi przyczynami;
  • 2) Zmiany zapalne w miejscu wyrzynania się zębów mogą prowadzić do podwyższenia temperatury ciała.

Najsilniejsze objawy występują przy wyrzynaniu się zębów siecznych, a przy drugich trzonowcach prawie nie występują.

Jak sobie radzić z ząbkowaniem?

Rodzice powinni otoczyć dziecko czułością, miłością, troską, większą uwagą, wsparciem (dobrze sprawdzają się chusty lub nosidełka, gdyż dziecko czuje nasze ciepło i bezpieczeństwo), gryzaki, zabawki, twarde owoce można zamrozić. Syropy te należy stosować zgodnie z zaleceniami. Wielu z Was po przeczytaniu tych porad skusi się na bieg do apteki lub sklepu, aby kupić różne produkty, które mogą pomóc w ząbkowaniu. Jest to błąd. Każdy maluch jest wyjątkowy i każde dziecko będzie lubiło inne rzeczy. My nie lubimy masaży, żeli, czy schłodzonych warzyw. Pocieszające jest to, że ząbkowanie powinno ustąpić do 36 miesiąca życia. Obalamy mit, że "Gdy wypływają górne trzecie części mleka, dziecku pęka czaszka !!!"." To jest MIT, MIT i jeszcze więcej MIT. Nic nie pęka podczas wyrzynania się zęba. Kość nad nim i pod nim resorbuje się.

Warte uwagi

Leczyć czy tylko dbać o zęby mleczne?

Wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ nie zostają one z dziećmi na całe życie. Wielu rodziców lekceważy edukację higieniczną i rozpoczyna ją...

Sekcje portalu