Zapobieganie chorobom dzięki regularnym przeglądom stomatologicznym

Udostępnij:

 

Dlaczego dentyści chcą nas widzieć co sześć miesięcy, a czasem nawet częściej? Regularne kontrole stomatologiczne są niezbędne, aby pomóc nam zachować zdrowe zęby i dziąsła oraz regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku chorób dziąseł i innych poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dentysta może umówić Cię na częstsze czyszczenie i kontrole, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w utrzymaniu zębów w czystości lub jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób jamy ustnej.

Istnieją również inne czynniki, które dentysta bierze pod uwagę przy planowaniu wizyt u stomatologa, w tym: palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, ciąża, choroby przyzębia i dziąseł, cukrzyca, niewłaściwa higiena jamy ustnej i niektóre schorzenia.

7 najczęstszych chorób i dolegliwości stomatologicznych

1. Rak jamy ustnej

Podczas każdej wizyty kontrolnej Twój dentysta bada Cię pod kątem raka jamy ustnej, który jest bardzo uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to badanie. Fundacja na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej (Oral Cancer Foundation) stwierdziła, że co godzinę każdego dnia w Stanach Zjednoczonych ktoś umiera na raka jamy ustnej.

2. Ubytki w uzębieniu

Próchnica zębów jest powszechną dolegliwością, drugą po zwykłym przeziębieniu, według Medline Plus. Ubytki powstają na skutek działania kwasów zawartych w płytce nazębnej, które uszkadzają szkliwo pokrywające zęby. Planując regularne wizyty kontrolne u dentysty, będziesz w stanie śledzić stan swoich zębów. Wypełnienia, korony i kanały korzeniowe to niektóre z zabiegów stosowanych przez dentystów, aby zapobiec uszkodzeniu zębów prowadzącemu do powstawania ubytków.

3. Spuchnięte dziąsła

Spuchnięte dziąsła mogą być wynikiem wielu problemów, takich jak: zapalenie dziąseł, niedożywienie, infekcja wirusowa lub grzybicza, ciąża, źle dopasowane protezy zębowe lub wrażliwość na pastę do zębów lub płyn do płukania ust. Niektóre sposoby, aby pomóc:

  • Zmień markę pasty do zębów i przestań używać płynów do płukania ust, jeśli opuchnięte dziąsła są wynikiem wrażliwości na którykolwiek z nich. Codziennie szczotkuj i nitkuj zęby. Odwiedzaj dentystę lub periodontologa co najmniej raz na sześć miesięcy.

4. Krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł jest spowodowane przede wszystkim płytką nazębną, która nie została odpowiednio usunięta z zębów na linii dziąseł, co może ostatecznie doprowadzić do choroby dziąseł. Żadna ilość codziennych zabiegów szczotkowania i nitkowania nie jest w stanie całkowicie usunąć płytki nazębnej. Bardzo ważne jest, abyś kontynuował te codzienne praktyki, ale Twój dentysta pomoże Ci w tym podczas regularnych badań kontrolnych, usuwając płytkę nazębną, do której nie udało Ci się dotrzeć.

5. Wrażliwość zębów

Wrażliwość zębów powoduje ból i dyskomfort zębów spowodowany słodyczami, gorącymi napojami, zimnymi napojami, lodami lub zimnym powietrzem. Porozmawiaj ze swoim dentystą o zwiększeniu spożycia fluoru, jeśli poziom spożycia fluoru jest niski. Zwiększenie spożycia fluoru zmniejszy nadwrażliwość zębów.

6. Erozja zębów

Kwas, który atakuje szkliwo zębów, powoduje utratę zębów. Oznaki i objawy erozji zębów mogą obejmować przebarwienia zębów, nadwrażliwość zębów lub poważniejsze problemy, takie jak pękanie zębów. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać erozji zębów:

  • Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i pasty z fluorem, aby zmniejszyć wrażliwość zębów. Żuj gumę bez cukru, aby zwiększyć przepływ śliny w jamie ustnej. Unikaj napojów gazowanych. Zastąp te napoje wodą, mlekiem lub niesłodzoną kawą i herbatą. Jeśli nie możesz trzymać się z dala od bąbelkowego napoju, zobacz Najgorsze napoje gazowane dla Twoich zębów, aby uzyskać wskazówki, jak ograniczyć kontakt z zębami do minimum.

7. Choroby dziąseł i recesja

Kiedy linia dziąseł zaczyna się cofać, korzenie Twoich zębów są odsłonięte, co sprawia, że są one podatne na działanie bakterii wywołujących choroby, które mają tendencję do gromadzenia się. Niektóre z najczęstszych przyczyn recesji dziąseł obejmują:

  • Choroby dziąseł Nieprzywiązywanie wagi do regularnych wizyt kontrolnych u dentysty Zmiany hormonalne Produkty tytoniowe Agresywne szczotkowanie zębów Zaciskanie i zgrzytanie zębami Niewłaściwy zgryz lub krzywe zęby Kolczyki w języku lub wardze

Może to być jedna z pierwszych oznak choroby dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów u dorosłych i innych poważnych problemów. Z wiekiem stajesz się bardziej podatny na choroby dziąseł. Jeśli jednak choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, można ją leczyć i odwrócić jej przebieg. Dzięki regularnemu czyszczeniu i kontrolom dentystycznym, szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie i codziennemu nitkowaniu możesz uniknąć katastrofalnych skutków tej choroby. Jeśli ta choroba nie zostanie wykryta, kanały korzeniowe, ekstrakcje zębów i chirurgia dziąseł są nieuniknione.

Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne badania kontrolne nie tylko pomogą zapobiec tym chorobom i dolegliwościom stomatologicznym, ale mają również zasadnicze znaczenie dla Twojego ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz pełną infografikę

Nie praktykując właściwej higieny jamy ustnej, możesz stanąć w obliczu poważnych problemów, takich jak choroby serca, udary i inne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym wpisie na temat znaczenia opieki stomatologicznej dla seniorów. Chociaż w artykule mówimy konkretnie o seniorach, wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko wystąpienia którejś z tych chorób, jeśli nie utrzymujemy właściwej higieny jamy ustnej, co wymaga pielęgnacji w domu i regularnych wizyt kontrolnych u dentysty.