Frenektomia laserowa: Nowoczesna alternatywa dla skalpela

Udostępnij:

Czy wiesz, że najmłodszy pacjent dentystyczny miał zaledwie jeden dzień? Rodzice przyprowadzili swojego noworodka na zabieg skrócenia wędzidełka. Uniemożliwiało to dziecku prawidłowe ssanie piersi mamy. W takich przypadkach stosujemy nowoczesną, ultraprecyzyjną frenektomię laserową. Przyspiesza to gojenie się okolicy pooperacyjnej. O tej alternatywie dla tradycyjnych skalpeli warto wiedzieć. Od ułożenia języka w jamie ustnej zależy prawidłowa mowa i przyjmowanie pokarmów. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzi się dziecko. Dziecko pobiera mleko matki poprzez odruch ssania. Ważne jest, aby zaraz po urodzeniu skontrolować wędzidełko podjęzykowe (mały kawałek tkanki łącznej pod językiem). Często zdarza się, że wędzidełko nie jest wystarczająco długie, aby uniemożliwić dziecku ssanie i utrudnić karmienie. Matki karmiące piersią często uważają, że mają za mało pokarmu. W rzeczywistości problem tkwi gdzie indziej. Wady zgryzu i nieprawidłowa wymowa mogą prowadzić do problemów w późniejszym życiu. Przy wielu dźwiękach w naszym języku, takich jak sz, crz, r. j, czy d. n. l, trzeba podnieść język do górnego wałka dziąsłowego. Czynność tę trudno jest wykonać prawidłowo, jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie. W takich przypadkach konieczne może okazać się podcięcie wędzidełka.

Co to jest podcięcie wędzidełka?

Podcięcie wędzidełka to czynność polegająca na usunięciu tkanki, która łączy dolną część języka z dolną częścią jamy ustnej. Zabieg ten wykonuje się zwykle za pomocą skalpela lub noża. Może to powodować umiarkowany ból i krwawienie z powodu użytego narzędzia. Podczas gdy rana po operacji jeszcze się goi, ważne jest, aby wykonywać odpowiednie ćwiczenia w celu poprawy ruchomości języka. Laser zamiast noża. Laser to przełom w nowoczesnej medycynie, który obecnie coraz powszechniej stosowany jest w stomatologii. Frenektomia laserowa wykonywana jest w naszej klinice nawet u najmłodszych dzieci. Najnowszy laser może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest on bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Rana nie wymaga zakładania szwów i goi się szybciej niż po standardowej frenektomii. Zmniejsza to stres dziecka i rodziców. Zapewnia również skuteczność w sytuacjach, gdy dziecko ma zaburzoną mowę, jedzenie lub zgryz. Nie jest to zabieg tylko dla małych dzieci. Zabieg usunięcia wędzidełka czyli frenektomia. Pacjenci w każdym wieku mogą mieć usunięte wędzidełko. Zabieg ten może znacznie poprawić jakość życia, nawet jeśli jesteś osobą dorosłą. Po latach życia ludziom często łatwiej jest porozumiewać się w sposób jasny i precyzyjny. Jest to często spowodowane dobrze zdiagnozowaną procedurą. Problemy z wędzidełkiem mogą objawiać się również u młodych osób trudnościami, a nawet bólem podczas całowania. U osób starszych może również powodować trudności w wysuwaniu protez zębowych.

 

Kiedy należy rozważyć frenektomię laserową?

Frenektomia laserowa może rozwiązać takie problemy, jak problemy z przyjmowaniem pokarmów, odruchem ssania (zwłaszcza u niemowląt i noworodków), ograniczone ruchy języka, niemożność wysunięcia języka z jamy ustnej oraz niewyraźna mowa. Warto porozmawiać ze specjalistą, aby przywrócić sobie zdrowie i komfort.

 

 

Warte uwagi

Zabieg wybielania zębów

  Po latach nalewania wina, kawy i napojów bezalkoholowych na zęby, możesz patrzeć w lustro, zastanawiając się, czy kiedykolwiek uda Ci się odzyskać perłowe biel z młodości. Nawet...

Sekcje portalu