Leczenie kanałowe: Obalamy najczęstsze mity

Udostępnij:

Leczenie kanałowe nie jest konieczne w przypadku każdego zainfekowanego zęba. Endodonta może go uratować stosując dobrze znane leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest bardzo popularne, ale niektórzy pacjenci wciąż się go obawiają. Czy to prawda? Wcale nie! Leczenie kanałowe jest bezbolesne, skuteczne i szybkie.

Czas obalić wszystkie mity

1. Leczenie kanałowe zawsze boli - MIT

Wiele osób nadal wierzy, że zabieg endodontyczny jest bolesny. Dawniej nie stosowano często znieczulenia, a leczenie kanałowe wymagało "zatrucia zęba", co często wiązało się z bólem po założeniu wkładów dewitalizujących. To już przeszłość. Dziś lekarze mogą wykonywać ten zabieg bezboleśnie dzięki zastosowaniu wielu różnych środków i znieczuleń.

2. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od zatrucia zęba - MIT

Ze względu na dostępność wielu rodzajów znieczuleń w dzisiejszych czasach, stosowanie dewitalizacji, czyli zatruwania zęba nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie, nie jest to zalecane. Nowoczesna stomatologia umożliwiła lekarzom wydobycie miazgi zęba w znieczuleniu. Leczenie kanałowe można rozpocząć natychmiast, jeśli miazga została usunięta prawidłowo.

3. Leczenie kanałowe wymaga wielu wizyt - MIT

O ile w przeszłości był to fakt, o tyle dzięki nowoczesnej stomatologii jest to już mit. Opracowanie kanału korzeniowego jest możliwe dzięki szerokiej dostępności nowoczesnych obrabiarek. Lekarze zawdzięczają to właśnie im. Umożliwiło to wyeliminowanie ręcznych przygotowań, które bywają żmudne i czasochłonne. Pozwoliło to na znaczne skrócenie czasu potrzebnego do leczenia kanałów korzeniowych. Leczenie endodontyczne może być wykonane przez lekarzy w trakcie jednej wizyty lub maksymalnie dwóch wizyt. W przypadkach bardziej skomplikowanych, np. wymagających wielu wizyt, zalecane jest leczenie dwukrotne.

3. Leczenie kanałowe wymaga antybiotyków - MIT

Standardowe procedury leczenia endodontycznego nie wymagają rutynowego stosowania antybiotyków. Procedura ta polega na maksymalnej eliminacji bakterii poprzez chemo-mechaniczne opracowanie kanałów. Kluczowym elementem tej procedury są środki płuczące, które mają działanie bakteriobójcze. Ochrony antybiotykowej będą wymagały jedynie zaostrzenia (gdy stan zapalny rozprzestrzenia się na okoliczne tkanki) oraz pacjenci z ciężkimi obciążeniami, w których konieczna jest antybiotykoterapia.

4. Ząb musi być usunięty niezależnie od tego, czy był leczony kanałowo - MIT

Leczenie endodontyczne może powodować znaczny ubytek tkanek i często prowadzi do usunięcia zdrowych tkanek. Leczenie endodontyczne jest często wymagane w przypadku zębów silnie spróchniałych, którym często brakuje jednej lub więcej ścian. Nie oznacza to jednak, że leczony ząb musi zostać usunięty. Nasi lekarze zalecają w takich przypadkach odbudowę protetyczną. Może ona być wykonana bezpośrednio po leczeniu lub po krótkiej obserwacji. Zaniechanie odbudowy protetycznej może doprowadzić do złamania lub pęknięcia zęba. Może to spowodować konieczność ekstrakcji zęba.