Planujesz wyrwanie problematycznych ósemek? Bez tego badania się nie obejdzie!

Udostępnij:

Ekstrakcja zębów mądrości to jeden z najtrudniejszych rodzajów zabiegów stomatologicznych. Tzw. „ósemka” w 99% przypadków rośnie nieprawidłowo, częściowo przecina się i splata z sąsiednimi korzeniami. Prosta ekstrakcja nie wystarczy, aby usunąć ten ząb. Czasami chirurg musi rozbić ją na kawałki, wykonać rozległe nacięcia dziąseł itp. Ważne jest też wykonanie odpowiednich badań.

RTG zębów a wyrwanie ósemek

Wielu pacjentów jest przekonanych, że konieczne jest usunięcie zęba mądrości natychmiast po jego wyrznięciu. Tymczasem istnieją jasne przeciwwskazania do ekstrakcji zęba. Są to:

 • - Niepełna erupcja, gdy część korony jest widoczna nad dziąsłem.
 • - Silne nachylenie korony, które wywiera nacisk na tkanki miękkie, inne elementy rzędu.
 • - Zapalenie tkanek na tle próchnicy - zapalenie miazgi, zapalenie przyzębia, zapalenie okołokoronowe.
 • - Torbiel korzenia.

Ponadto dentyści zalecają wyjęcie zęba mądrości przed założeniem aparatu. Przeciwwskazaniem do usunięcia ósemki jest:

 • - Używanie go jako podpory dla ruchomych, stałych protez.
 • - Ostre zapalenie lub infekcja tkanek miękkich w jamie ustnej.
 • - Przeziębienia, choroby wirusowe.
 • - I i III trymestr ciąży.

Przed usunięciem zęba mądrości pacjentowi przepisuje się konsultację ze stomatologiem-chirurgiem. Ten bada jamę ustną pod kątem wskazań i przeciwwskazań oraz w razie potrzeby zleca diagnostykę rentgenowską. RTG zębów, na które warto się zdecydować, jest wykonywane najczęściej przed usunięciem ósemki na dolnej szczęce, ponieważ znajdujące się tutaj elementy mają zakrzywione korzenie, a struktura kości szczęki jest gęstsza. Aby usunąć ząb mądrości od dołu bez ryzyka powikłań, lekarze wolą ubezpieczyć badaniem RTG zębów.

A żeby odpowiednio przeprowadzić ekstrakcje i postawić diagnozę, lekarz dentysta potrzebuje prześwietlenia zęba. Korzenie pozostałe po zębach nie zawsze podlegają usunięciu i można je odbudować za pomocą szpilek i koron. W niektórych przypadkach korzenie są już ruchome i nie można ich przywrócić. I w tym przypadku diagnostyka rentgenowska pomaga wybrać właściwą metodę usunięcia i sprawić, by operacja ta była jak najmniej traumatyczna. Lekarz musi zobaczyć, jak i pod jakim kątem leży korzeń. Na przykład korzeń może być źle zakrzywiony. Nie wiedząc o tym, lekarz podczas procesu usuwania może złamać korzeń, który będzie musiał zostać usunięty, uszkadzając otaczające tkanki. A widząc położenie korzeni na zdjęciu rentgenowskim, lekarz wybierze inną metodę - wytnie korzeń przed usunięciem, podczas operacji użyje innego narzędzia, co pozwoli uniknąć urazu.

Nawet przy silnym bólu i obrzęku często można uratować ząb. Można usunąć stan zapalny nerwu, wypełnić kanał korzeniowy, wstrzykiwać leki poza korzeń i łagodzić stany zapalne, dodatkowo stosując płukanie i antybiotykoterapię. Nawet jeśli pozostał tylko jeden korzeń, można go wykorzystać do protetyki. W korzeń wkłada się szpilkę, na której umieszcza się koronę. I pojawia się biały, piękny nowy ząb. Nie byłoby to możliwe bez zdjęć rentgenowskich.

RTG zębów

Co może wykazać badanie RTG zębów?

Rentgen to technika diagnostyczna często stosowana w stomatologii. Zabieg ten jest niezbędny do wykrycia ukrytych procesów patologicznych zlokalizowanych w korzeniu zęba, pod dziąsłem lub w tkance szczęki.

Celem radiografii w stomatologii jest postawienie trafnej diagnozy lub ustalenie planu leczenia. Najczęściej RTG zębów stosowane jest w przypadku gdy zachodzi:

 • - Podejrzenie ziarniniaków, torbieli w pobliżu korzenia zęba, głębokiej próchnicy i innych chorób zębów.
 • - Konieczność wykluczenia procesu zapalnego.
 • - Ząbkowanie zęba mądrości.
 • - Sprawdzenie jakości leczenia stomatologicznego lub operacji. Na przykład dentysta upewnia się w ten sposób, że kanał zęba jest całkowicie oczyszczony lub czy ekstrakcja zęba zakończyła się sukcesem.

Również radiografia stomatologiczna jest wykonywana przed leczeniem ortodontycznym. Zdjęcie pozwala ortodoncie ocenić nasilenie procesu patologicznego. Diagnostykę można przepisać przed protetyką stomatologiczną: zakładanie koron, licówek itp.

Jedną z różnic między promieniowaniem rentgenowskim a innymi rodzajami diagnostyki jest brak specjalnego przeszkolenia. Jedynym warunkiem jest to, że bezpośrednio przed zabiegiem pacjent musi zdjąć całą metalową biżuterię z ciała. Diagnostyka odbywa się w osobnym gabinecie, trwa nie dłużej niż kilka minut, nie powoduje dyskomfortu i nie szkodzi organizmowi, oczywiście pod warunkiem przestrzegania środków bezpieczeństwa.

Średnio eksperci nie zalecają wykonywania zdjęć rentgenowskich częściej niż 7 razy w roku - ale ta wartość jest warunkowa i może być regulowana przez lekarza. Istnieją różne zalecenia dotyczące różnych ujęć. CT - nie więcej niż 14 obrazów rocznie, OPTG - nie więcej niż 50 razy, a TRG - około 10 razy.