Stomatologia na przestrzeni wieków - jak zmieniało się podejście do leczenia zębów

Udostępnij:

Wcześni ludzie używali kamiennych narzędzi i ziół do leczenia próchnicy i bólu zębów. Leonardo da Vinci, 16-letni włoski dentysta, opisał anatomię i funkcje jamy ustnej. Był to wielki przełom w rozwoju stomatologii. Współczesna stomatologia pozwala nam leczyć drobne ubytki ozonem. Jak wyglądała pierwsza szczoteczka do zębów? Co było poprzednikiem współczesnych wypełnień?

Płótno do mycia zębów

Do czyszczenia zębów używali rybich ości, gałęzi i lnianych nici. Do mycia zębów starożytni używali szorstkiego płótna lnianego. Nowoczesna szczoteczka do zębów powstała w Chinach. Początkowo wykonywano ją z bambusa, końskiego włosia, włosia borsuka lub ludzkiego. Chińczycy byli również pierwszymi, którzy stworzyli ziołowe płukanki do walki z nieświeżym oddechem. W XVIII wieku w Anglii powstała pierwsza szczoteczka do zębów. Rączka była wykonana z kości i miała otwory, przez które wplatano niedźwiedzie włosie. Włosie to było podatne na szybkie zrzucanie, długotrwałe wysychanie i gromadzenie się bakterii. W 1938 roku stworzono szczoteczkę do zębów z nylonowym włosiem. Pierwsza pasta do zębów była zrobiona z popiołu z głów i kopyt zwierząt. Sproszkowane poroże zwierząt, skorupy ślimaków i gips były używane przez Persów. Egipcjanie do mycia zębów używali mieszanki octu i sproszkowanych pumeksów. Gliceryna z czasem została zmieszana z ziołami, a pierwszy krem dentystyczny Colgate w słoiczkach został wprowadzony na rynek w 1873 roku. Leczenie bólu zębów za pomocą myszy stosowano już przed czasami współczesnymi. Wcześniej do leczenia bólu zęba stosowano oliwę z oliwek, cebulę i fasolę. Egipcjanie uważali, że żywe myszy są dobrym okładem na bolące zęby. Bolący ząb ogrzewano zapaloną świecą lub nacierano popiołem. Składano też odpowiednią modlitwę do bogów. "Srebrne ciastko" Pierwsi ludzie uciekali się do magii i zaklęć w przypadku próchnicy zębów. Starożytne czaszki pokazywały, że w zębach można było czasem znaleźć dziury. Jest to oznaka prób leczenia ubytków. Starożytni robili prowizoryczne wypełnienia z lepkiej materii organicznej, włosów i zgniecionej słomy. Paleolityczne plomby najwyraźniej przewyższały jakością te wykonane później przez Greków i Rzymian. Ponadto zawarte w nich włosy miały działanie antyoksydacyjne. Hipokrates zalecał, aby zawsze wypalać ubytki gorącym żelazem. W Chinach wynaleziono prototyp współczesnych wypełnień. Lekarz Su Kung w liczącym 659 stron traktacie poetycko nazwał wypełnienie amalgamatowe "srebrnymi ciastkami".

Bolesne wyrywanie

Hipokrates, ojciec medycyny, zalecał wyrywanie zęba tylko wtedy, gdy jest on na tyle ruchomy, że można go usunąć palcami. Chińscy dentyści natomiast wyrywali zęby, które się nie ruszały i usypiali pacjentów wywarami ziołowymi, zwłaszcza z maku. Używali jadu węża i akupunktury, aby zatrzymać krwawienie w skomplikowanych zabiegach. W średniowieczu to właśnie kowale wyrywali zęby. Czasem też uderzano pacjenta w głowę ciosem. Złoto w zębach. Starożytni ludzie mieli problemy z uzębieniem i dodawali sobie zwierzęce zęby na sznurku. Drewniane protezy były pierwszymi, które wykonywano z odlewów woskowych. W protetyce z czasem zaczęto używać srebra i złota. Metale szlachetne były używane do naprawiania ubytków jako oznaka bogactwa i klasy społecznej. Tylko arystokraci mogli sobie pozwolić na takie zabiegi. Nowoczesna medycyna doprowadziła do powrotu do naturalnych składników. Influencerzy zalecają mycie zębów olejem kokosowym, sodą oczyszczoną lub węglem. Świętujmy Dzień Dentysty (5 marca) i podziękujmy stomatologom za ich fachowość.