Leczyć czy tylko dbać o zęby mleczne?

Udostępnij:

 Wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ nie zostają one z dziećmi na całe życie. Wielu rodziców lekceważy edukację higieniczną i rozpoczyna ją dopiero po kilku latach. Jaki wpływ ma to zaniedbanie na rozwój dzieci i ich zdrowie? Typowe dla dzieci jest dwadzieścia zębów mlecznych. Dolne siekacze są pierwszymi zębami, które pojawiają się u dzieci między czwartym a ósmym miesiącem życia. W różnym wieku zęby mleczne zaczynają wypadać, najczęściej między szóstym a dwunastym rokiem życia. Szczyt utraty zębów przypada na okres po dziewiątych urodzinach. Mleczne nie muszą oznaczać niepotrzebne. W przypadku zębów mlecznych najlepiej jest unikać próchnicy. Zęby należy myć razem z dzieckiem. Pamiętaj, że dzieci nawet trzyletnie dopiero uczą się prawidłowego mycia zębów. Bawią się też pastą do zębów i mogą jej spróbować. Ważne jest, aby podczas czynności higienicznych obecna była osoba dorosła. Umiejętności motoryczne dzieci mogą nie być tak dobre jak dorosłych. Regularne wizyty u stomatologa są ważne, ponieważ pozwalają dziecku oswoić się z lekarzem. Stomatolog będzie również badał rozwój dziecka. Zaleca się, aby dzieci odwiedzały stomatologa co 3-4 miesiące.

Rodzaje próchnicy:

Jeśli Twoje dziecko ma próchnicę, nie lekceważ jej. Próchnica może być poważną chorobą zakaźną. Niektórzy rodzice uważają, że leczenie zębów mlecznych jest niepotrzebne. Ważne jest jednak, aby usuwać zainfekowane zęby. Próchnica na zębach może stwarzać wiele zagrożeń. Trzy rodzaje próchnicy są szczególnie niebezpieczne. Może ona postępować mimo leczenia. Próchnica butelkowa jest spowodowana długotrwałym karmieniem butelką i częstym używaniem smoczków, które często są nasączone miodem lub lekko posypane cukrem. Zbyt duża ilość słodyczy może powodować ubytki w zębach, które nie są dobrze zmineralizowane. Okrągłe: Zazwyczaj dotyka przednich zębów. Atakuje obszary w pobliżu dziąseł, takie jak obszar korzeni zębów i szyjek. Pozostałe zęby są osłabione, a szkliwo jest osłabione. Próchnica nie powinna być ignorowana. Jest to choroba zakaźna, która może mieć wpływ na pozostałe zęby. Zęby stałe mogą być dotknięte przez próchnicę zębów mlecznych. Szkliwo zębów stałych będzie mniej zmineralizowane i bardziej podatne na działanie bakterii, jeśli pierwsze zęby nie będą leczone. Bakterie mogą osadzać się na migdałkach, języku, dziąsłach i języku. Zakażona ślina osłabia narządy jamy ustnej. Może sprawić, że zęby stałe będą słabsze i bardziej chore. Dodatkowo bakterie z jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się do krwiobiegu i osłabiać organizm. Dzieci ze złym uzębieniem częściej chorują i przechodzą cięższe infekcje niż ich rówieśnicy, którzy mają zdrowe zęby. Ryzyko nieprawidłowego rozwoju szczęki występuje również u osób, których zęby mleczne nie są zdrowe. Zęby stałe mogą nie mieć wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć równomiernie. Mogą one pojawiać się jeden po drugim, wystając z dziąseł przy wardze lub podniebieniu. Takie wady zgryzu można skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego, a czasem chirurgicznie. Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać stomatologa. Dobre nawyki buduje się odwiedzając dentystę razem z dziećmi. Ponieważ ubytki są wcześnie leczone, z częstymi wizytami kontrolnymi wiąże się mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych. Dentysta jest lekarzem, który dzieciom nie kojarzy się z bólem i stresem.

Szósty miesiąc życia dziecka to najlepszy czas na wizytę u dentysty.

Karmienie dziecka piersią nie wymaga czyszczenia dziąseł. Mleko matki jest wolne od substancji drażniących. Jama ustna dziecka reaguje na nowe pokarmy, takie jak zupy, soki, owoce. To powoduje, że dziąsła stają się kwaśne. Codziennie do czyszczenia dziąseł należy używać gazika nasączonego naparem z rumianku. Po pojawieniu się pierwszego zęba u dziecka należy skonsultować się z dentystą. Zbada on rozwój zębów i nauczy rodziców jak o nie dbać. Pamiętajcie, że Wasze dzieci nabiorą dobrych nawyków, jeśli Wy będziecie rodzicami. Wspierajcie swoje dzieci w pierwszych latach życia poprzez higienę jamy ustnej i regularne konsultacje ze specjalistami.

 

 

Warte uwagi

Leczenie kanałowe: Obalamy najczęstsze mity

Leczenie kanałowe nie jest konieczne w przypadku każdego zainfekowanego zęba. Endodonta może go uratować stosując dobrze znane leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest bardzo popularne...

Sekcje portalu